Putovanie Ceylonom

Autor: Veronika Topolska | 4.1.2017 o 22:20 | Karma článku: 1,75 | Prečítané:  436x

Sri Lanku sme si vybrali, lebo vraj je jednoduchá pre začínajúcich backpacherov. A tak s ruksakom veľkosti spĺňajúcej kritériá príručnej batožiny, letenkou a sprievodcom (v papierovej podobe) sme sa vybrali na tento zelený ostrov.

My sme mali na preskúmanie ostrova presne dva týždne, čo spätne môžem ohodnotiť ako dobrú voľbu

. Myslím, že sme stihli všetko, čo sme chceli a nestihli sme sa začať nudiť J. Naše putovanie sme začali v historickom trojuholníku, kde sme za východzí bod zvolili mestečko Dambulla (zaujímavé jaskynnými svätyňami, s množstvom sošiek a malieb z Budhovho života.) No najmä bolo strategické pre náš ďalší deň. To v jeden deň stíhame návštevu Lion´s Rock (kráľovstva na skale) a historického, kráľovského mesta Pollonnaruwa- aj keď nie som veľký fanúšik pamiatok, obe tieto miesta stoja za návštevu, a ponúkajú niečo iné ako len bežný pamiatkový komplex. No dajú sa obe stihnúť vrámci jedného dňa, ak ste ochotní privstať si, čo odporúčam aj kvôli vyhnutiu sa radám na Lion´s Rock.

Našou ďalšou zastávkou bola Adamova hora, asi trojhodinový trek (po schodoch) na „posvätnú horu“ (legenda tvrdí, že sa na nej nachádza odtlačok nohy, ktorý podľa budhistov patrí Budhovi a podľa kresťanov a moslimov Adamovi- každopádne my sme prišli mimo sezónu, takže odtlačok bol zavretý- cháp ochranná stavba nad ním.) začína o tretej ráno. Čo ale hora môže ponúknuť počas celého roka je nádherný poh

ľad na východ slnka nad zelenou krajinou a pri troche šťastia, uvidíte jej tieň v tvare pravidelného trojuholníka- podotýkam tvar hory sa ani zďaleka trojuholníku neblíži J. Po peknom treku sa prevezte modrým vláčikom medzi čajovými plantážami. V našom prípade cesta viedla do Elly, mestečka ideálneho na prechádzky čajovými plantážami, návštevu čajovej továrne s ochutnávkou a ayurvédsku masáž J (pozor na svalovicu po treku).

Z horských oblastí sme sa presunuli nižšie preskúmať zaujímavú faunu a flóru, najprv v národnom parku Udawalawe a následne v Singharaja rainforest. Ak ste už videli divoké slony, tak NP nemá veľmi, čo ponúknuť a cena nie je zanedbateľná, tak je na zvážení, či túto atrakciu chcete zažiť. Za seba môžem povedať, že prechádzka džungľou s naozaj skúseným sprievodcom bola omnoho zaujímavejšia. Túto zaujímavosť by som zaradila medzi MUST SEE na Sri Lanke. Kúpanie vo vodopáde, rybia masáž v prírodnom jazierku, opice, vtáky, hady a chrobáky všetkých tvarov a farieb to naozaj stojí za návštevu. A najmä keď to nemáte spoza akvária, ale naživo a reálne.

Odtiaľto už naše kroky viedli na pobrežie. Tu sme najprv prešli sklamaním, lebo napriek naozaj fotogenickým pieskovým plážam s palmami, kúpanie nestálo za veľa. Pláže sú buď veľké s kopou barov a reštík alebo špinavé a zanesené, na väčšine miest je oceán s veľkými vlnami a spodnými prúdmi, teda pokiaľ nejdete surfovať na nejaké plávanie to nie je. A korálové pobrežie? Malý pás polomŕtvych koralov so síce množstvom rybičiek, ale aj turistov. Tu sa asi oplatí využiť ponuku potápačských agentúr a ísť ďalej od pobrežia. No i napriek tomuto sklamaniu, sme sa na pobreží nenudili, za návštevu určite stojí korytnačia farma, tsunami múzeum, riečne safari, Brief Garden a užívanie si rybacích večerí a dovolenkovej atmosféry. A na čo na pobreží určite nezabudnem bol Sumudu Guesthouse- malý rodinný penzión, zvonku ničím odlišný od ostatných, no znútra so špeciálnou atmosférou- starý anglický štýl, hudba ako zo starého filmu, skvelá strava pripravená domácimi a majiteľ so spústou príbehov na rozprávanie. Malý, chudý ujko s ktorým sa ale oplatí dať do diskusie :-)

A ako by som Sri Lanku zhrnula do pár viet? Určite sa oplatí, a netreba sa nijak špeciálne chystať. Najlepšie zakúsite jej atmosféru ak budete cestovať busom, proste si len sadnúť k oknu a nasávať atmosféru každodenného života tam. Nezatvárať sa do hotelových komplexov, ale bývať v miestnych penziónoch a rozprávať sa s domácimi (vedia anglicky). Nebáť sa ochutnať miestne špeciality priamo na ulici.  A Sri Lanku určite možno nazvať zeleným ostrovom, plným všehochutí- histórie, prírody, náboženstva (najmä budhizmu), usmiatych ľudí, pláží a čaju :-).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?